Autor Subiect: Montatori recomandati  (Citit de 4276 ori)

marian_6777

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 11
    • Vezi Profilul
Montatori recomandati
« : Ianuarie 29, 2012, 09:36:53 am »
Salut. Haideti sa incercam sa dezvoltam acest forum. Cate ceva despre montatorul meu. Atelierul in care am facut montajul se afla in Buzau, se numeste Volservice si-l puteti gasi peste drum de intrarea stadionului. Instalatia este achizitionata din carrefour Ploiesti cu banii jos, dar au si sistemul de rate. De fapt am fost primul lor client care am luat asa ceva de la ei. Aici ai o lista cu unitatile service agreate din care trebuie sa alegi. Aveam de ales in a ma deplasa in Brasov, Bucuresti, Pitesti sau Buzau. Am facut programarea , eu am ales ziua. Instalatia este trimisa direct la service prin curierat, eu m-am prezentat doar cu documentele. Am fost bagat imediat fara sa astept. Montajul a durat cam 4 ore jumate, totul s-a desfasurat sub privirea mea, de la desigilarea coletului pana la ultimul reglaj. De montaj s-au ocupat 3-4 persoane (ei mai asigurau si interventii ocazionale la alte masini). Reglajul final fiind facut de patron, un tip pe cinste care a inceput sa-mi explice chiar ce si cum functioneaza. NU AM DAT NIMIC IN PLUS. Tot ce am dat si asta ca am vrut eu, a fost un bidon de bere si unul de suc. Aveau si un pustan de vreo 16-17 ani care  facea practica la ei. Am peste 20000 km si functioneaza ok cu un consum de 7,2-7,5l gpl. Cel de benzina fiind undeva 5,5-6 la suta.Recomand VOLSERVICE. 
« Ultima Modificare: Ianuarie 29, 2012, 09:38:52 am de marian_6777 »

chacha

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 18
    • Vezi Profilul
Re: Montatori recomandati
« Răspuns #1 : Martie 19, 2012, 05:55:50 am »
Mi-am montat instalatia GPL la Romonti GPL Service din Reghin fiind mai aproape de locatia mea. Am studiat toate variantele recomandate pe net, de la cei de la Veresti-Buzau si cei de la Deva insa dupa niste informari, am auzit numai de bine de Calin Romonti si am zis ca merita sa incerc si sunt foarte multumit. Astfel, am montat un BRC 24.11 pe un Mitsubishi Carisma 2001 + kit de protectie a supapelor Falshlube (varianta mai ieftina de Fashlube, nu cea cu computer).

Persoana tipicara si calma care lucreaza dupa manual, o placere sa lucrez cu el.
Site-ul lor este www.romonti-gpl.ro.
Recomand cu caldura.
« Ultima Modificare: Martie 19, 2012, 06:01:14 am de chacha »

Marele_alb

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 8
    • Vezi Profilul
« Răspuns #2 : Aprilie 01, 2012, 04:33:37 pm »
Un atelier foarte bun cu un super meserias este in Baia Mare, Domnul de acolo e pioner in cea ce priveste GPL , are si aparatura si angajati priceputi.
Dupa mine este cel mai bun meserias din zona asta (Transilvania)
Desi masina mea a venit cu instalatia gata montata in Italia, am o instalatie StarGas secventiala, m-a ajutat cu orice problema am avut, desii nu a fost usor pentru ca nu gaseam intrfata, soft, etc, fiin foarte rare StarGas urile in Romania, deci care vreti un meserias in GPL adevarat apelati cu incredere.
Valentin il cheama, are atelier la intrare in Baia Mare, dinspre Cluj, pe dreapta undeva.
http://autogpl.com/

jagoman

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 27
    • Vezi Profilul
    • Interfete GPL
« Răspuns #3 : Aprilie 01, 2012, 05:05:18 pm »
Am montat si eu in Baia Mare la Valentino GPL. Instalatie cu reductor BIGAS, ECU Anlero Nova SGIS AP.
Subscriu la amabilitatea domnului Valentin.
Referitor la Stargas, chiar sunt rare la noi, cel de pe Mercedesul lui Marele-alb a fost prima pe care am vazut. Dupa aceea mi s-a cerut interfata inca de vreo doua ori in diferite colturi ale tarii.

nicu001

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 10
    • Vezi Profilul
« Răspuns #4 : Aprilie 09, 2012, 05:00:07 pm »
www.gazautointernational.ro - Instalatii Auto GPL Botosani
Meseriasi, mi-am pus Tomasetto STAG 4 pe un Matiz Euro4 - 2007, pret 2400 lei + 140 lei taxa omologare RAR.
La 1000 km. facut unele reglaje din soft si o recalibrare, consum 5,7% GPL fata de 5,1% benzina - circul preponderent intre localitati de provincie, drumuri judetene - nationale cu gropi, denivelari, etc. Diferenta de putere nesesizabila. Supermultumit!

marcopolo

• Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 73
    • Vezi Profilul
« Răspuns #5 : Octombrie 11, 2012, 07:58:00 am »
salutare
eu mi-am montat pe masina un landi renzo la baietii de la pitesti(pro speranta)
super baieti:in 3 ore mi-au dat masina la gata cu totul(montaj ,alimentat,calibrat)

debita.vw

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 3
    • Vezi Profilul
« Răspuns #6 : Iulie 19, 2013, 10:58:40 am »
O zi buna tuturor. Eu mi-am montat instalatia gpl Marini la service-ul din Floresti, Gpl Secvential, pe masina mea, Passat 2.3 5v, 150 cp, si sunt foarte multumit de lucrarea efectuata si de baieti. Ii recomand cu caldura, iar pentru informatii suplimentare astept intrebari.

alma73

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 1
    • Vezi Profilul
« Răspuns #7 : Iulie 22, 2013, 09:31:40 am »
Ziua buna tuturor.
Am montat si eu in Cluj, la atelierul Gpl Secvential din Floresti, o instalatie gpl auto secventiala pe o masina renault megane coupe, motor de 2000, 89 kw. Pot afirma ca sunt f multumit de lucrarea efectuata de catre baietii de acolo, f prompti. Consumul mixt rezultat pe gpl este de 10,5%. Sincer, nu simt nici o diferenta de functionare a motorului pe gpl fata de benzina.
Un alt atu pe care l-am observat este faptul ca baietii sunt f deschisi si prompti in a explica si a da raspunsuri legat de instalatiile gpl atat cele folosite de ei cat si de cele existente pe piata.
Cam atat pe scurt. Subscriu si eu la seriozitatea acestor baieti, iar daca aveti intrebari astept cu nerabdare pentru a va da informatiile necesare.
O zi frumoasa tuturor.

marcopolo

• Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 73
    • Vezi Profilul
« Răspuns #8 : Septembrie 03, 2013, 12:42:41 pm »
@alma73
poti sa imi spui si mie cat ai dat pe instalatia de gaz?
 ce instalatie ai montat?

bogdan3

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 2
    • Vezi Profilul
« Răspuns #9 : Noiembrie 07, 2013, 12:28:42 pm »
Eu mi-am montat in bucuresti, la agr pe toporasi. baietii au fost seriosi, au lucrat bine si chiar nu am probleme. am instalatia de 2 ani, pe un focus, un kit dedicat Reductor Tomasetto cu electronica Stag 4 am primit de la ei si tehnologia de montaj. daca vreti, v-o pot trimite. pentru mai multe sfaturi, aici ma gasiti.

tiptil

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 17
    • Vezi Profilul
« Răspuns #10 : Decembrie 04, 2013, 01:48:35 pm »
spune-mi si mie te rog in ce consta acest "kit dedicat" care este diferenta intre un "kit dedicat" de la tomasetto si unul normal ?!?

bogdan3

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 2
    • Vezi Profilul
« Răspuns #11 : Decembrie 05, 2013, 08:43:00 am »
Daca vrei, iti pot trimite un material pe care il am de cand mi-am instalat gpl ul. gasesti acolo toate detaliile si o sa intelegi mai bine care e diferenta. Poti arunca o privire si pe site, sper sa nu fiu banat ca iti atasez link-ul. http://www.monteazagpl.ro/